Passeig de Gràcia, Barcelona

On és més alta la rendibilitat del lloguer a Catalunya, la Comunitat Valenciana i les Illes Balears

Rendibilitat bruta dels pisos en 127 comarques, municipis, illes i zones de l'est d'Espanya, amb dades d'ingressos i població al voltant de cada capital de província i una anàlisi d'inversions amb llogaters al mercat.

Passeig de Gràcia, Barcelona · foto: Txllxt TxllxT, CC BY-SA 4.0

En poques paraules

La rendibilitat augmenta quan els preus baixen. Les comarques de l'interior de Catalunya i la Comunitat Valenciana ofereixen entre un 8 % i un 11 % brut; les grans ciutats costaneres, al voltant d'un 6 %; les Illes Balears, entre un 3,6 % i un 5,2 %.

6,4 %Barcelona (Barcelonès): 25 €/m² de lloguer per a 4.722 €/m². La comarca mitjana de Catalunya té una rendibilitat del 6,2 %, liderada per la Ribera d'Ebre amb un 11,0 %.
6,0 %València ciutat: 17 €/m² de lloguer per a 3.381 €/m². La mitjana valenciana és del 7,2 %, liderada pel Canal de Navarrés amb un 11,2 %.
4,5 %Palma: 20 €/m² de lloguer per a 5.375 €/m². Mallorca té una rendibilitat del 4,4 % en conjunt; sa Pobla, a l'interior, arriba al 7,5 %.

English · Español · Català

A què respon aquest informe

On és més alta la rendibilitat bruta del lloguer de pisos a Catalunya, la Comunitat Valenciana i les Balears, i a quin preu d'oferta per m²?

La rendibilitat augmenta quan els preus baixen. Les més altes són a l'interior: la Canal de Navarrés (València) amb un 11,2 % brut a 752 €/m², la Ribera d'Ebre (Catalunya) amb un 11,0 % a 871 €/m² i la Vall d'Aiora amb un 10,1 % a 951 €/m². Les grans ciutats se situen entorn del 6 %: el Barcelonès un 6,4 % a 4.722 €/m² i València ciutat un 6,0 % a 3.381 €/m². Les Balears se situen entre un 3,6 % i un 5,2 %, amb Palma en un 4,5 % a 5.375 €/m². Totes les rendibilitats són brutes i estan basades en preus i lloguers d'oferta, abans de despeses, desocupació i impostos.

Creat amb Claro AI a Claude. Claude ha redactat aquest informe d'exemple a partir d'una sola petició, utilitzant els connectors Claro AI i Area Insights de Casafari. Totes les xifres provenen d'aquestes consultes realitzades el 17 d'octubre de 2026.

Prova Claro gratuïtament Connecta Claro al teu assistent

Més informes d'exemple: On obrir un local de smash burger a Palma sense cadenes rivals a la vora · Un local i sis pisos al centre històric de Màlaga: quina part genera la rendibilitat? · Fünf Gewerbegrundstücke für eine Kfz-Prüfstelle, und wie sich ihr Umland entwickelt

Què significa aquí la rendibilitat bruta del lloguer

La rendibilitat bruta del lloguer és la renda d'un any dividida pel preu de compra. Aquest informe utilitza les mitjanes dels preus d'oferta de lloguer i venda de pisos per metre quadrat durant els dotze mesos anteriors a setembre de 2026: lloguer per m² × 12 ÷ preu per m². Una zona on els pisos s'anuncien a 12 €/m² al mes i a 2.000 €/m² de compra ofereix un 7,2 %. La rendibilitat bruta no té en compte les despeses, la desocupació ni els impostos, per la qual cosa és idònia per comparar ubicacions, no per valorar un pis concret.

Les tres comunitats

La rendibilitat disminueix a mesura que pugen els preus, a tota la costa

2 %4 %6 %8 %10 %12 %1.000 €3.000 €5.000 €7.000 €9.000 €Baix Llobregat Nord: 6,2 % a 2.520 €/m²Bages: 6,6 % a 1.637 €/m²Vallès Oriental: 5,4 % a 2.450 €/m²Maresme: 6,6 % a 2.722 €/m²Osona: 5,9 % a 2.027 €/m²Anoia: 5,8 % a 1.856 €/m²Alt Penedès: 5,7 % a 2.096 €/m²Berguedà: 6,4 % a 1.506 €/m²Barcelonès: 6,4 % a 4.722 €/m²Vallès Occidental: 6,4 % a 2.610 €/m²Baix Llobregat Sud: 6,2 % a 3.461 €/m²Moianès: 5,5 % a 1.971 €/m²Garraf: 5,7 % a 3.799 €/m²Alt Empordà: 7,1 % a 3.050 €/m²Gironès: 5,7 % a 2.520 €/m²Baix Empordà: 7,3 % a 3.594 €/m²La Cerdanya: 5,3 % a 3.608 €/m²La Selva: 6,5 % a 2.598 €/m²La Garrotxa: 5,0 % a 1.930 €/m²Pla de l'Estany: 4,5 % a 2.152 €/m²Ripollès: 6,2 % a 2.112 €/m²Alt Camp: 8,4 % a 1.279 €/m²Baix Penedès: 6,0 % a 2.381 €/m²Baix Camp: 5,5 % a 2.190 €/m²Montsià: 6,4 % a 1.498 €/m²Baix Ebre: 6,6 % a 1.453 €/m²Tarragonès: 5,8 % a 2.265 €/m²Terra Alta: 6,3 % a 1.137 €/m²Ribera d'Ebre: 11,0 % a 871 €/m²Conca de Barberà: 8,1 % a 1.187 €/m²Priorat: 8,6 % a 1.117 €/m²Pallars Jussà: 6,0 % a 1.204 €/m²Urgell: 7,6 % a 1.259 €/m²Segrià: 7,1 % a 1.522 €/m²Garrigues: 8,1 % a 1.039 €/m²Noguera: 6,6 % a 1.086 €/m²Pallars Sobirà: 5,8 % a 2.278 €/m²Alt Urgell: 4,5 % a 2.403 €/m²Val d'Aran: 4,6 % a 4.437 €/m²Pla d'Urgell: 6,6 % a 1.087 €/m²Segarra: 8,2 % a 1.166 €/m²Solsonès: 5,2 % a 1.843 €/m²Alta Ribagorça: 5,7 % a 2.118 €/m²Àrea de Balaguer: 8,5 % a 992 €/m²Cerdanya (Lleida): 3,8 % a 3.444 €/m²València Ciutat: 6,0 % a 3.381 €/m²Camp de Morvedre: 7,7 % a 2.029 €/m²Camp de Túria: 7,2 % a 1.825 €/m²Vall d'Aiora: 10,1 % a 951 €/m²Foia de Bunyol: 9,0 % a 1.472 €/m²L'Horta Nord: 6,6 % a 2.554 €/m²L'Horta Oest: 6,6 % a 2.189 €/m²L'Horta Sud: 7,0 % a 1.884 €/m²Canal de Navarrés: 11,2 % a 752 €/m²La Costera: 7,9 % a 1.215 €/m²Plana d'Utiel: 9,3 % a 1.027 €/m²Vall d'Albaida: 7,6 % a 1.112 €/m²Los Serranos: 9,0 % a 1.069 €/m²Ribera Alta: 7,8 % a 1.232 €/m²Ribera Baixa: 7,7 % a 2.173 €/m²Safor: 7,0 % a 1.893 €/m²Alt Vinalopó: 7,9 % a 909 €/m²Baix Segura: 6,0 % a 2.407 €/m²Baix Vinalopó: 6,3 % a 2.081 €/m²L'Alacantí: 5,9 % a 2.628 €/m²L'Alcoià: 7,5 % a 1.279 €/m²Marina Alta: 4,8 % a 3.266 €/m²Marina Baixa: 5,4 % a 3.341 €/m²Vinalopó Mitjà: 7,5 % a 1.117 €/m²Comtat: 7,2 % a 999 €/m²Castelló de la Plana: 6,4 % a 1.697 €/m²Vila-real: 7,2 % a 1.339 €/m²Benicàssim: 4,6 % a 3.397 €/m²Orpesa: 5,7 % a 2.098 €/m²Peníscola: 4,7 % a 2.527 €/m²Vinaròs: 5,2 % a 1.844 €/m²Benicarló: 6,6 % a 1.646 €/m²Borriana: 7,7 % a 1.254 €/m²Almassora: 7,6 % a 1.267 €/m²Moncofa: 8,3 % a 2.019 €/m²Onda: 8,3 % a 1.160 €/m²Nules: 8,6 % a 1.263 €/m²La Vall d'Uixó: 8,9 % a 1.074 €/m²Torreblanca: 6,2 % a 1.742 €/m²Alcalà de Xivert: 5,9 % a 2.246 €/m²Cabanes: 5,4 % a 2.013 €/m²Xilxes: 9,5 % a 1.770 €/m²Almenara: 6,7 % a 1.959 €/m²Alcúdia: 5,3 % a 4.512 €/m²Algaida: 3,9 % a 3.346 €/m²Andratx: 3,0 % a 8.713 €/m²Zona d'Artà: 3,7 % a 4.233 €/m²Zona de Binissalem: 4,8 % a 3.224 €/m²Zona de Calvià: 4,0 % a 7.479 €/m²Zona de Campos: 4,2 % a 3.987 €/m²Zona de Deià–Bunyola: 4,2 % a 4.611 €/m²Zona de Felanitx: 4,5 % a 3.741 €/m²Zona de Manacor: 4,9 % a 3.423 €/m²Zona de Pollença: 4,1 % a 5.826 €/m²Zona de Porreres: 5,2 % a 2.974 €/m²Zona de Santanyí: 4,4 % a 4.881 €/m²Zona de Ses Salines: 3,8 % a 5.332 €/m²Zona de Sineu: 4,7 % a 3.563 €/m²Campanet–Búger: 4,1 % a 3.486 €/m²Capdepera: 4,8 % a 4.259 €/m²Esporles–Banyalbufar: 5,9 % a 4.079 €/m²Inca: 5,3 % a 2.960 €/m²Lloseta: 5,9 % a 2.652 €/m²Llucmajor: 4,9 % a 4.193 €/m²Mancor de la Vall: 6,4 % a 2.994 €/m²Marratxí: 5,0 % a 3.623 €/m²Muro: 6,2 % a 2.894 €/m²Palma: 4,5 % a 5.375 €/m²Sa Pobla: 7,5 % a 2.572 €/m²Sant Llorenç: 4,4 % a 4.113 €/m²Santa Margalida: 4,8 % a 3.713 €/m²Santa Maria del Camí: 4,1 % a 4.716 €/m²Selva: 5,2 % a 2.557 €/m²Sóller: 3,6 % a 6.741 €/m²Son Servera: 5,3 % a 4.315 €/m²Valldemossa: 3,7 % a 5.186 €/m²BarcelonèsValènciaPalmaRibera d'EbreCanal de NavarrésAndratxSa PoblaPreu d'oferta dels pisos per m²
CatalunyaComunitat ValencianaMallorca
Cada punt és una comarca, municipi o zona. Les zones de menys de 2.000 €/m² ofereixen fins a un 11 % de rendibilitat; per sobre dels 5.000 €/m², cap zona supera el 6 %.

Rendibilitat bruta mitjana per província i illa

Lleida (Catalunya)
6,3 %
Tarragona (Catalunya)
6,5 %
Girona (Catalunya)
6,0 %
Barcelona (Catalunya)
6,2 %
València (Comunitat Valenciana)
7,7 %
Castelló (Comunitat Valenciana)
6,6 %
Alacant (Comunitat Valenciana)
6,3 %
Ibiza (illa)
5,2 %
Mallorca (illa)
4,4 %
Menorca (illa)
4,0 %
Formentera (illa)
3,6 %
Mitjana de les rendibilitats comarcals o municipals de cada província; xifres totals per illa en el cas de les Balears.
Passeig de Gràcia, Barcelona
Regió 1

Rendibilitat del lloguer a Catalunya

45 comarques repartides entre Barcelona, Girona, Tarragona i Lleida.

Les rendibilitats de lloguer més altes de Catalunya es troben a l'interior. La Ribera d'Ebre ofereix al voltant d'un 11,0 % brut, i el Priorat, l'Àrea de Balaguer i l'Alt Camp se situen entre el 8,4 % i el 8,6 %. El Barcelonès, que inclou la ciutat de Barcelona, ofereix un 6,4 % amb els preus més alts de la regió; les comarques de la Costa Brava, el Baix i l'Alt Empordà, se situen entorn del 7 %.

La comarca mitjana ofereix una rendibilitat del 6,2 %. La diferència ve determinada pel preu de venda, no pel del lloguer: al Barcelonès el preu per metre quadrat és unes cinc vegades i mitja superior al de la Ribera d’Ebre, però la renda de lloguer només és tres vegades més alta.

Comarques amb més rendibilitat de Catalunya

Ribera d'Ebre
11,0 %
Priorat
8,6 %
Àrea de Balaguer
8,5 %
Alt Camp
8,4 %
Segarra
8,2 %
Conca de Barberà
8,1 %
Garrigues
8,1 %
Urgell
7,6 %
Baix Empordà
7,3 %
Segrià
7,1 %

Renda i població a l'entorn de les capitals de província

Mesurat al centre de cada ciutat: residents a 10 minuts en cotxe i a peu, llars amb més de 40.000 € nets a l'any, poder adquisitiu per resident, percentatge d'edat entre 15 i 44 anys, i visitants en el trànsit de vianants.
Capital10 min en cotxe10 min a peuLlars > 40.000 €Poder adquisitiu / resident15–44 anysVisitants
Barcelona472.9209.89867 %30.316 €55 %51 %
Girona115.0677.03562 %28.137 €45 %33 %
Tarragona116.31618.00654 %24.079 €39 %37 %
Lleida118.56220.94148 %21.961 €37 %9 %

Totes les comarques: preus, lloguers i rendabilitats

Pisos, d'octubre de 2025 a setembre de 2026, ordenats per rendibilitat bruta.
ComarcaProvínciaPreu per m²Lloguer per m²Rendibilitat bruta
Ribera d'EbreTarragona871 €8 €11,0 %
PrioratTarragona1.117 €8 €8,6 %
Àrea de BalaguerLleida992 €7 €8,5 %
Alt CampTarragona1.279 €9 €8,4 %
SegarraLleida1.166 €8 €8,2 %
Conca de BarberàTarragona1.187 €8 €8,1 %
GarriguesLleida1.039 €7 €8,1 %
UrgellLleida1.259 €8 €7,6 %
Baix EmpordàGirona3.594 €22 €7,3 %
SegriàLleida1.522 €9 €7,1 %
Alt EmpordàGirona3.050 €18 €7,1 %
NogueraLleida1.086 €6 €6,6 %
Pla d'UrgellLleida1.087 €6 €6,6 %
MaresmeBarcelona2.722 €15 €6,6 %
Baix EbreTarragona1.453 €8 €6,6 %
BagesBarcelona1.637 €9 €6,6 %
La SelvaGirona2.598 €14 €6,5 %
Vallès OccidentalBarcelona2.610 €14 €6,4 %
MontsiàTarragona1.498 €8 €6,4 %
BerguedàBarcelona1.506 €8 €6,4 %
BarcelonèsBarcelona4.722 €25 €6,4 %
Terra AltaTarragona1.137 €6 €6,3 %
RipollèsGirona2.112 €11 €6,2 %
Baix Llobregat SudBarcelona3.461 €18 €6,2 %
Baix Llobregat NordBarcelona2.520 €13 €6,2 %
Baix PenedèsTarragona2.381 €12 €6,0 %
Pallars JussàLleida1.204 €6 €6,0 %
OsonaBarcelona2.027 €10 €5,9 %
TarragonèsTarragona2.265 €11 €5,8 %
AnoiaBarcelona1.856 €9 €5,8 %
Pallars SobiràLleida2.278 €11 €5,8 %
Alt PenedèsBarcelona2.096 €10 €5,7 %
GironèsGirona2.520 €12 €5,7 %
GarrafBarcelona3.799 €18 €5,7%
Alta RibagorçaLleida2.118 €10 €5,7%
MoianèsBarcelona1.971 €9 €5,5%
Baix CampTarragona2.190 €10 €5,5%
Vallès OrientalBarcelona2.450 €11 €5,4%
La CerdanyaGirona3.608 €16 €5,3%
SolsonèsLleida1.843 €8 €5,2%
La GarrotxaGirona1.930 €8 €5,0%
Val d'AranLleida4.437 €17 €4,6%
Alt UrgellLleida2.403 €9 €4,5%
Pla de l'EstanyGirona2.152 €8 €4,5%
Cerdanya (Lleida)Lleida3.444 €11 €3,8%

Inversions en rendibilitat al mercat de Catalunya

Claro AI ha trobat 4.277 locals comercials en venda amb llogater a Barcelona, Girona, Tarragona i Lleida. Entre les oportunitats més destacades: un bar en rendibilitat a Sant Gervasi i un local de dues plantes a l'Eixample, amb rendibilitats anunciades d'entre el 5 % i el 7,5 %.

Bar en rendibilitat

Barcelona · Sant Gervasi–Galvany

Desbloqueja amb el MCP de Casafari
Local en rendibilitat, 2 plantes

Barcelona · Nova Esquerra de l'Eixample

Desbloqueja amb el MCP de Casafari
Local amb inquilí

Àrea metropolitana de Barcelona · retail

Desbloqueja amb el MCP de Casafari
Supermercat amb inquilí, xamfrà

Barcelona · La Verneda

Desbloqueja amb el MCP de Casafari
Saló de bellesa amb inquilí

Barcelona · Sant Antoni

Desbloqueja amb el MCP de Casafari
Local amb inquilí, 2 plantes

Barcelona · Sant Andreu

Desbloqueja amb el MCP de Casafari
L'Hemisfèric, Ciutat de les Arts i les Ciències, València
Regió 2

Rendibilitat del lloguer a la Comunitat Valenciana

26 comarques de València i Alacant i 18 municipis de Castelló.

Les millors rendibilitats del lloguer a la Comunitat Valenciana es troben a l'interior de la província de València. Canal de Navarrés ofereix un 11,2 % i Vall d'Aiora un 10,1 %. A la costa, Xilxes (9,5 %) i Moncofa (8,3 %) a Castelló superen les grans ciutats.

València ciutat dona una rendibilitat del 6,0 %. A Alacant, la comarca de L’Alacantí ofereix un 5,9 % i la costa de Benidorm a la Marina Baixa un 5,4 %: el turisme fa pujar els preus més ràpidament que els lloguers de llarga durada. La mitjana regional se situa en el 7,2 %.

Zones amb major rendibilitat a la Comunitat Valenciana

Canal de Navarrés
11,2 %
Vall d'Aiora
10,1 %
Xilxes
9,5 %
Plana d'Utiel
9,3 %
Los Serranos
9,0 %
Foia de Bunyol
9,0 %
La Vall d'Uixó
8,9 %
Nules
8,6 %
Moncofa
8,3 %
Onda
8,3 %

Renda i població al voltant de les capitals de província

Mesurat al centre de cada ciutat. El centre d'Alacant és el que rep més visitants (58 % del trànsit de vianants); el de Castelló té el percentatge més baix de llars amb ingressos alts (31 %).
CapitalA 10 min en cotxeA 10 min a peuLlars > 40.000 €Despesa / residentEntre 15 i 44 anysVisitants
València623.98515.04567 %31.608 €38 %38 %
Alacant208.9245.33446 %23.253 €36 %58 %
Castelló de la Plana158.52213.22731 %15.783 €37 %11 %

Totes les comarques i municipis: preus, lloguers i rendibilitats

Apartaments, d'octubre de 2025 a setembre de 2026, ordenats per rendibilitat bruta. * Mercat de lloguer molt reduït, no inclòs als rànquings.
ÀreaProvínciaPreu per m²Lloguer per m²Rendibilitat bruta
Racó d'AdemuzValencia882 €13 €17,7 % *
Canal de NavarrésValencia752 €7 €11,2 %
Vall d'AioraValencia951 €8 €10,1 %
XilxesCastellón1.770 €14 €9,5 %
Plana d'UtielValencia1.027 €8 €9,3 %
Los SerranosValencia1.069 €8 €9,0 %
Foia de BunyolValencia1.472 €11 €9,0 %
La Vall d'UixóCastellón1.074 €8 €8,9 %
NulesCastellón1.263 €9 €8,6 %
MoncofaCastellón2.019 €14 €8,3 %
OndaCastellón1.160 €8 €8,3 %
Alt VinalopóAlicante909 €6 €7,9 %
La CosteraValencia1.215 €8 €7,9 %
Ribera AltaValencia1.232 €8 €7,8 %
Ribera BaixaValencia2.173 €14 €7,7 %
Camp de MorvedreValencia2.029 €13 €7,7 %
BorrianaCastellón1.254 €8 €7,7 %
AlmassoraCastellón1.267 €8 €7,6 %
Vall d'AlbaidaValencia1.112 €7 €7,6 %
Vinalopó MitjàAlicante1.117 €7 €7,5 %
L'AlcoiàAlicante1.279 €8 €7,5 %
Camp de TúriaValencia1.825 €11 €7,2 %
ComtatAlicante999 €6 €7,2 %
Vila-realCastellón1.339 €8 €7,2 %
L'Horta SudValencia1.884 €11 €7,0 %
SaforValencia1.893 €11 €7,0 %
AlmenaraCastellón1.959 €11 €6,7 %
L'Horta OestValencia2.189 €12 €6,6 %
L'Horta NordValencia2.554 €14 €6,6 %
BenicarlóCastellón1.646 €9 €6,6 %
Castelló de la PlanaCastellón1.697 €9 €6,4 %
Baix VinalopóAlicante2.081 €11 €6,3 %
TorreblancaCastellón1.742 €9 €6,2 %
València CiudadValencia3.381 €17 €6,0 %
Baix SeguraAlicante2.407 €12 €6,0 %
L'AlacantíAlicante2.628 €13 €5,9 %
Alcalà de XivertCastellón2.246 €11 €5,9 %
OrpesaCastellón2.098 €10 €5,7 %
Marina BaixaAlicante3.341 €15 €5,4 %
CabanesCastellón2.013 €9 €5,4 %
VinaròsCastellón1.844 €8 €5,2 %
Marina AltaAlicante3.266 €13 €4,8 %
PeníscolaCastellón2.527 €10 €4,7 %
BenicàssimCastellón3.397 €13 €4,6 %

Inversions amb llogater al mercat de la Comunitat Valenciana

Claro AI ha trobat 2.583 locals comercials en venda amb llogater a València i Alicante, des d'un local amb un 7 % de rendibilitat a Carolinas Altas (Alicante) fins a un local de 300 m² a prop de Russafa.

Local amb llogater

Alicante · Carolinas Altas

Desbloqueja-ho amb el MCP de Casafari
Local comercial amb llogater

València · Russafa–En Corts

Desbloqueja-ho amb el MCP de Casafari
Local comercial amb llogater

València · Benimàmet

Desbloqueja-ho amb el MCP de Casafari
Local comercial amb llogater, avinguda prime

València · Sant Francesc

Desbloqueja-ho amb el MCP de Casafari
Restaurant amb llogater

València · El Botànic

Desbloqueja-ho amb el MCP de Casafari
Catedral de la Seu, Palma de Mallorca
Regió 3

Rendibilitat del lloguer a les Illes Balears

Quatre illes i 34 zones de Mallorca.

Les Illes Balears tenen la rendibilitat del lloguer més baixa de les tres regions. Ibiza ofereix un 5,2 %, Mallorca un 4,4 %, Menorca un 4,0 % i Formentera un 3,6 %. Els preus són els més alts d'aquest informe: 7.151 €/m² a Ibiza i 8.267 €/m² a Formentera.

A l'interior de Mallorca és on es registren les rendabilitats més altes. Sa Pobla ofereix un 7,5 % i Mancor de la Vall un 6,4 %, davant del 4,5 % de Palma i el 3,0 % d'Andratx, la zona més cara de l'illa.

Zones amb més rendibilitat a Mallorca

Sa Pobla
7,5%
Mancor de la Vall
6,4%
Muro
6,2%
Esporles–Banyalbufar
5,9%
Lloseta
5,9%
Alcúdia
5,3%
Son Servera
5,3%
Inca
5,3%
Zona de Porreres
5,2%
Selva
5,2%

Renda i població a l'entorn de Palma

Mesurat des del centre de Palma.
CapitalA 10 min en cotxeA 10 min a peuLlars > 40.000 €Despesa per residentD'entre 15 i 44 anysVisitants
Palma287.28315.33766%28.454 €45%52%

Totes les zones de Mallorca: preus, lloguers i rendibilitats

Pisos, octubre de 2025 – setembre de 2026, ordenats per rendibilitat bruta. * Mercat de lloguer molt reduït, no inclòs als rànquings.
ZonaIllaPreu per m²Lloguer per m²Rendibilitat bruta
Zona d'EscorcaMallorca2.056 €17 €9,9% *
Sa PoblaMallorca2.572 €16 €7,5%
Mancor de la VallMallorca2.994 €16 €6,4 %
MuroMallorca2.894 €15 €6,2 %
Esporles–BanyalbufarMallorca4.079 €20 €5,9 %
LlosetaMallorca2.652 €13 €5,9 %
AlcúdiaMallorca4.512 €20 €5,3 %
Son ServeraMallorca4.315 €19 €5,3 %
IncaMallorca2.960 €13 €5,3 %
Zona de PorreresMallorca2.974 €13 €5,2 %
SelvaMallorca2.557 €11 €5,2 %
MarratxíMallorca3.623 €15 €5,0 %
Zona de ManacorMallorca3.423 €14 €4,9 %
LlucmajorMallorca4.193 €17 €4,9 %
Santa MargalidaMallorca3.713 €15 €4,8 %
Zona de BinissalemMallorca3.224 €13 €4,8 %
CapdeperaMallorca4.259 €17 €4,8 %
Zona de SineuMallorca3.563 €14 €4,7 %
Zona de FelanitxMallorca3.741 €14 €4,5 %
PalmaMallorca5.375 €20 €4,5 %
Zona de SantanyíMallorca4.881 €18 €4,4 %
Sant LlorençMallorca4.113 €15 €4,4 %
Zona de CamposMallorca3.987 €14 €4,2 %
Zona de Deià–BunyolaMallorca4.611 €16 €4,2 %
Campanet–BúgerMallorca3.486 €12 €4,1 %
Zona de PollençaMallorca5.826 €20 €4,1 %
Santa Maria del CamíMallorca4.716 €16 €4,1 %
Zona de CalviàMallorca7.479 €25 €4,0 %
AlgaidaMallorca3.346 €11 €3,9 %
Zona de Ses SalinesMallorca5.332 €17 €3,8 %
ValldemossaMallorca5.186 €16 €3,7 %
Zona d'ArtàMallorca4.233 €13 €3,7 %
SóllerMallorca6.741 €20 €3,6 %
AndratxMallorca8.713 €22 €3,0 %

Inversions en rendibilitat al mercat de Palma

Claro AI ha trobat 615 locals comercials en venda a Palma que responen a un brief d'inversió en rendibilitat, com un petit local a Playa de Palma llogat fins al 2028 i un restaurant amb deu anys restants de contracte.

Local en rendibilitat, 30 m de façana

Palma · Plaza de Toros

Desbloqueja-ho amb el MCP de Casafari
Local comercial en 4 finques registrals

Palma · Son Oliva

Desbloqueja-ho amb el MCP de Casafari

Preguntes freqüents

On és més alta la rendibilitat del lloguer a Catalunya?

Les comarques d'interior de Tarragona i Lleida encapçalen la llista. La Ribera d'Ebre ofereix un 11,0 % brut, mentre que el Priorat, l'Àrea de Balaguer i l'Alt Camp es situen entre el 8,4 % i el 8,6 %. La mitjana de les comarques catalanes és del 6,2 %.

Quina és la rendibilitat bruta del lloguer a Barcelona?

Els habitatges a la comarca del Barcelonès, que inclou la ciutat de Barcelona, tenen un preu d'oferta d'uns 25 €/m² al mes de lloguer i 4.722 €/m² de compra, la qual cosa representa una rendibilitat bruta al voltant del 6,4 %.

Quina és la rendibilitat del lloguer a la ciutat de València?

A la ciutat de València, els habitatges tenen un preu d'oferta d'uns 17 €/m² al mes de lloguer i 3.381 €/m² de compra, amb una rendibilitat bruta al voltant del 6,0 %.

On es troben les millors rendibilitats brutes de lloguer a la Comunitat Valenciana?

L'interior de la província de València encapçala el rànquing: Canal de Navarrés ronda l'11,2 % i Vall d'Aiora el 10,1 %. A la costa, destaquen Xilxes (9,5 %) i Moncofa (8,3 %) a Castellón.

Quines són les rendibilitats de lloguer a les Illes Balears?

La més baixa de les tres regions. Per illes: Ibiza 5,2 %, Mallorca 4,4 %, Menorca 4,0 % i Formentera 3,6 %. L'interior de Mallorca obté millors xifres, liderat per Sa Pobla amb un 7,5 %.

Quina és la rendibilitat del lloguer a Palma de Mallorca?

Al voltant d'un 4,5 % brut: els habitatges tenen una renda d'oferta de 20 €/m² al mes i un preu de venda de 5.375 €/m².

Com es calcula la rendibilitat bruta del lloguer?

La rendibilitat bruta del lloguer és la renda anual dividida pel preu de compra. Amb xifres d'oferta per metre quadrat: renda mensual per m² × 12 ÷ preu per m². Per exemple, 12 €/m² × 12 ÷ 2.000 €/m² = 7,2 %. No inclou despeses, desocupació ni impostos.

Quina capital de província té la major àrea d'influència i els ingressos més alts?

València: 623.985 persones viuen a menys de 10 minuts en cotxe del seu centre. Al voltant dels centres de Barcelona i València, el 67 % de les llars guanya més de 40.000 € a l'any, seguida de Palma amb un 66 %.

Com puc obtenir aquestes dades per a la meva zona?

Connecta els connectors MCP de Casafari a Claude. Casafari Area Insights ofereix preus d'oferta, rendes i immobles al mercat de qualsevol zona; Casafari Claro AI hi afegeix Location Intelligence i cerca locals comercials al mercat, incloent-hi inversions amb llogater.

Metodologia

Preus i rendes. Mitjana del preu d'oferta i de la renda d'oferta per metre quadrat per a habitatges, d'octubre de 2025 a setembre de 2026, extreta de Casafari Area Insights, excloent-ne els preus extrems. Les zones corresponen a les comarques de Catalonia, Valencia i Alicante, els municipis principals de Castellón, les quatre illes Balears i les zones de Mallorca.

Rendibilitat bruta. Renda per m² × 12 ÷ preu per m². Les rendes es mostren en euros enters per metre quadrat, de manera que la rendibilitat a les zones més econòmiques inclou un arrodoniment de mig punt. Dos mercats de lloguer molt petits es mostren a les taules, però s'exclouen dels rànquings i dels titulars.

Ingressos i població. Location Intelligence de Casafari Claro AI al centre de cada capital de província: residents a 10 minuts a peu i en cotxe, trams d'ingressos familiars, poder adquisitiu i trànsit de vianants.

Immobles d'inversió. Cerques a Casafari Claro AI de locals comercials en venda descrits com a llogats a un arrendatari, realitzades el 17 d'octubre de 2026. Els detalls estan disponibles a través del MCP de Casafari.

Desenvolupat amb el MCP de Casafari

Un brief, dos connectors

Claude ha generat aquest informe encadenant les eines de Casafari: analítica de zones per a preus i rendes, Location Intelligence per a demografia i ingressos, i immobles disponibles al mercat per a inversions.

1

Mapes de calor d'Area Insights

Preus i rendes d'habitatges per a cada comarca, municipi i illa de tres regions.

locations_searchget_heatmap
2

Location Intelligence de Claro AI

Residents, ingressos, poder adquisitiu i trànsit de vianants al voltant de vuit capitals de província.

claro_explain_location
3

Cerca d'inversions de Claro AI

Locals comercials en venda amb llogater, identificats a partir de la descripció de cada immoble, amb dades d'ubicació de cada unitat.

claro_search_premises

Consulta tots els immobles d'aquest informe

Connecta Casafari Claro AI i Casafari Area Insights a Claude i sol·licita la rendibilitat, les dades demogràfiques i les inversions de la teva zona objectiu.

Obtingues el MCP de Casafari