# On és més alta la rendibilitat del lloguer a Catalunya, València i les Balears

> **A què respon aquest informe:** On és més alta la rendibilitat bruta del lloguer de pisos a Catalunya, la Comunitat Valenciana i les Balears, i a quin preu d'oferta per m²?
>
> La rendibilitat augmenta quan els preus baixen. Les més altes són a l'interior: la Canal de Navarrés (València) amb un 11,2 % brut a 752 €/m², la Ribera d'Ebre (Catalunya) amb un 11,0 % a 871 €/m² i la Vall d'Aiora amb un 10,1 % a 951 €/m². Les grans ciutats se situen entorn del 6 %: el Barcelonès un 6,4 % a 4.722 €/m² i València ciutat un 6,0 % a 3.381 €/m². Les Balears se situen entre un 3,6 % i un 5,2 %, amb Palma en un 4,5 % a 5.375 €/m². Totes les rendibilitats són brutes i estan basades en preus i lloguers d'oferta, abans de despeses, desocupació i impostos.

Creat amb Claro AI a Claude. Claude ha redactat aquest informe d'exemple a partir d'una sola petició, utilitzant els connectors Claro AI i Area Insights de Casafari. Totes les xifres provenen d'aquestes consultes realitzades el 17 d'octubre de 2026. https://expansion.casafari.com/ca-ES/exemples/rendibilitat-lloguer-catalunya-valencia-balears-2026/ · 2026-10-17

English: https://expansion.casafari.com/en-ES/examples/rental-yields-catalonia-valencia-balearics-2026/ · Español: https://expansion.casafari.com/es-ES/ejemplos/rentabilidad-alquiler-cataluna-valencia-baleares-2026/

---

Casafari · ResearchAconsegueix el MCP de Casafari

Casafari › Informes › Rendibilitat del lloguer 2026

# On és més alta la rendibilitat del lloguer a Catalunya, la Comunitat Valenciana i les Illes Balears

Rendibilitat bruta dels pisos en 127 comarques, municipis, illes i zones de l'est d'Espanya, amb dades d'ingressos i població al voltant de cada capital de província i una anàlisi d'inversions amb llogaters al mercat.

By Casafari ResearchPublicat el 17 d'octubre de 2026Dades: octubre de 2025 – setembre de 2026

Passeig de Gràcia, Barcelona · foto: Txllxt TxllxT, CC BY-SA 4.0

## En poques paraules

La rendibilitat augmenta quan els preus baixen. Les comarques de l'interior de Catalunya i la Comunitat Valenciana ofereixen entre un 8 % i un 11 % brut; les grans ciutats costaneres, al voltant d'un 6 %; les Illes Balears, entre un 3,6 % i un 5,2 %.

6,4 %Barcelona (Barcelonès): 25 €/m² de lloguer per a 4.722 €/m². La comarca mitjana de Catalunya té una rendibilitat del 6,2 %, liderada per la Ribera d'Ebre amb un 11,0 %.

6,0 %València ciutat: 17 €/m² de lloguer per a 3.381 €/m². La mitjana valenciana és del 7,2 %, liderada pel Canal de Navarrés amb un 11,2 %.

4,5 %Palma: 20 €/m² de lloguer per a 5.375 €/m². Mallorca té una rendibilitat del 4,4 % en conjunt; sa Pobla, a l'interior, arriba al 7,5 %.

Com es calcula la rendibilitatLes tres comunitatsCatalunyaComunitat ValencianaIlles BalearsPMFMetodologia

## Què significa aquí la rendibilitat bruta del lloguer

La rendibilitat bruta del lloguer és la renda d'un any dividida pel preu de compra. Aquest informe utilitza les mitjanes dels preus d'oferta de lloguer i venda de pisos per metre quadrat durant els dotze mesos anteriors a setembre de 2026: lloguer per m² × 12 ÷ preu per m². Una zona on els pisos s'anuncien a 12 €/m² al mes i a 2.000 €/m² de compra ofereix un 7,2 %. La rendibilitat bruta no té en compte les despeses, la desocupació ni els impostos, per la qual cosa és idònia per comparar ubicacions, no per valorar un pis concret.

Les tres comunitats

## La rendibilitat disminueix a mesura que pugen els preus, a tota la costa

CatalunyaComunitat ValencianaMallorca
Cada punt és una comarca, municipi o zona. Les zones de menys de 2.000 €/m² ofereixen fins a un 11 % de rendibilitat; per sobre dels 5.000 €/m², cap zona supera el 6 %.

### Rendibilitat bruta mitjana per província i illa
Lleida (Catalunya)
6,3 %
Tarragona (Catalunya)
6,5 %
Girona (Catalunya)
6,0 %
Barcelona (Catalunya)
6,2 %
València (Comunitat Valenciana)
7,7 %
Castelló (Comunitat Valenciana)
6,6 %
Alacant (Comunitat Valenciana)
6,3 %
Ibiza (illa)
5,2 %
Mallorca (illa)
4,4 %
Menorca (illa)
4,0 %
Formentera (illa)
3,6 %
Mitjana de les rendibilitats comarcals o municipals de cada província; xifres totals per illa en el cas de les Balears.

Regió 1

## Rendibilitat del lloguer a Catalunya
45 comarques repartides entre Barcelona, Girona, Tarragona i Lleida.

Les rendibilitats de lloguer més altes de Catalunya es troben a l'interior. La Ribera d'Ebre ofereix al voltant d'un 11,0 % brut, i el Priorat, l'Àrea de Balaguer i l'Alt Camp se situen entre el 8,4 % i el 8,6 %. El Barcelonès, que inclou la ciutat de Barcelona, ofereix un 6,4 % amb els preus més alts de la regió; les comarques de la Costa Brava, el Baix i l'Alt Empordà, se situen entorn del 7 %.

La comarca mitjana ofereix una rendibilitat del 6,2 %. La diferència ve determinada pel preu de venda, no pel del lloguer: al Barcelonès el preu per metre quadrat és unes cinc vegades i mitja superior al de la Ribera d’Ebre, però la renda de lloguer només és tres vegades més alta.

### Comarques amb més rendibilitat de Catalunya
Ribera d&#x27;Ebre
11,0 %
Priorat
8,6 %
Àrea de Balaguer
8,5 %
Alt Camp
8,4 %
Segarra
8,2 %
Conca de Barberà
8,1 %
Garrigues
8,1 %
Urgell
7,6 %
Baix Empordà
7,3 %
Segrià
7,1 %

### Renda i població a l'entorn de les capitals de província

Mesurat al centre de cada ciutat: residents a 10 minuts en cotxe i a peu, llars amb més de 40.000 € nets a l'any, poder adquisitiu per resident, percentatge d'edat entre 15 i 44 anys, i visitants en el trànsit de vianants.Capital | 10 min en cotxe | 10 min a peu | Llars > 40.000 € | Poder adquisitiu / resident | 15–44 anys | Visitants |
Barcelona | 472.920 | 9.898 | 67 % | 30.316 € | 55 % | 51 % |
Girona | 115.067 | 7.035 | 62 % | 28.137 € | 45 % | 33 % |
Tarragona | 116.316 | 18.006 | 54 % | 24.079 € | 39 % | 37 % |
Lleida | 118.562 | 20.941 | 48 % | 21.961 € | 37 % | 9 % |

### Totes les comarques: preus, lloguers i rendabilitats

Pisos, d'octubre de 2025 a setembre de 2026, ordenats per rendibilitat bruta.Comarca | Província | Preu per m² | Lloguer per m² | Rendibilitat bruta |
Ribera d&#x27;Ebre | Tarragona | 871 € | 8 € | 11,0 % |
Priorat | Tarragona | 1.117 € | 8 € | 8,6 % |
Àrea de Balaguer | Lleida | 992 € | 7 € | 8,5 % |
Alt Camp | Tarragona | 1.279 € | 9 € | 8,4 % |
Segarra | Lleida | 1.166 € | 8 € | 8,2 % |
Conca de Barberà | Tarragona | 1.187 € | 8 € | 8,1 % |
Garrigues | Lleida | 1.039 € | 7 € | 8,1 % |
Urgell | Lleida | 1.259 € | 8 € | 7,6 % |
Baix Empordà | Girona | 3.594 € | 22 € | 7,3 % |
Segrià | Lleida | 1.522 € | 9 € | 7,1 % |
Alt Empordà | Girona | 3.050 € | 18 € | 7,1 % |
Noguera | Lleida | 1.086 € | 6 € | 6,6 % |
Pla d&#x27;Urgell | Lleida | 1.087 € | 6 € | 6,6 % |
Maresme | Barcelona | 2.722 € | 15 € | 6,6 % |
Baix Ebre | Tarragona | 1.453 € | 8 € | 6,6 % |
Bages | Barcelona | 1.637 € | 9 € | 6,6 % |
La Selva | Girona | 2.598 € | 14 € | 6,5 % |
Vallès Occidental | Barcelona | 2.610 € | 14 € | 6,4 % |
Montsià | Tarragona | 1.498 € | 8 € | 6,4 % |
Berguedà | Barcelona | 1.506 € | 8 € | 6,4 % |
Barcelonès | Barcelona | 4.722 € | 25 € | 6,4 % |
Terra Alta | Tarragona | 1.137 € | 6 € | 6,3 % |
Ripollès | Girona | 2.112 € | 11 € | 6,2 % |
Baix Llobregat Sud | Barcelona | 3.461 € | 18 € | 6,2 % |
Baix Llobregat Nord | Barcelona | 2.520 € | 13 € | 6,2 % |
Baix Penedès | Tarragona | 2.381 € | 12 € | 6,0 % |
Pallars Jussà | Lleida | 1.204 € | 6 € | 6,0 % |
Osona | Barcelona | 2.027 € | 10 € | 5,9 % |
Tarragonès | Tarragona | 2.265 € | 11 € | 5,8 % |
Anoia | Barcelona | 1.856 € | 9 € | 5,8 % |
Pallars Sobirà | Lleida | 2.278 € | 11 € | 5,8 % |
Alt Penedès | Barcelona | 2.096 € | 10 € | 5,7 % |
Gironès | Girona | 2.520 € | 12 € | 5,7 % |
Garraf | Barcelona | 3.799 € | 18 € | 5,7% |
Alta Ribagorça | Lleida | 2.118 € | 10 € | 5,7% |
Moianès | Barcelona | 1.971 € | 9 € | 5,5% |
Baix Camp | Tarragona | 2.190 € | 10 € | 5,5% |
Vallès Oriental | Barcelona | 2.450 € | 11 € | 5,4% |
La Cerdanya | Girona | 3.608 € | 16 € | 5,3% |
Solsonès | Lleida | 1.843 € | 8 € | 5,2% |
La Garrotxa | Girona | 1.930 € | 8 € | 5,0% |
Val d&#x27;Aran | Lleida | 4.437 € | 17 € | 4,6% |
Alt Urgell | Lleida | 2.403 € | 9 € | 4,5% |
Pla de l&#x27;Estany | Girona | 2.152 € | 8 € | 4,5% |
Cerdanya (Lleida) | Lleida | 3.444 € | 11 € | 3,8% |

### Inversions en rendibilitat al mercat de Catalunya

Claro AI ha trobat 4.277 locals comercials en venda amb llogater a Barcelona, Girona, Tarragona i Lleida. Entre les oportunitats més destacades: un bar en rendibilitat a Sant Gervasi i un local de dues plantes a l'Eixample, amb rendibilitats anunciades d'entre el 5 % i el 7,5 %.

Bar en rendibilitat

#### Barcelona · Sant Gervasi–Galvany

Preu d'oferta000.000 €
Superfície000 m²
Rendibilitat bruta0,0%
ContracteLlogater fins al 20XX

Desbloqueja amb el MCP de CasafariLocal en rendibilitat, 2 plantes

#### Barcelona · Nova Esquerra de l&#x27;Eixample

Preu d'oferta000.000 €
Superfície000 m²
Rendibilitat bruta0,0 %
ContracteLlogat fins al 20XX

Desbloqueja amb el MCP de CasafariLocal amb inquilí

#### Àrea metropolitana de Barcelona · retail

Preu d'oferta000.000 €
Superfície000 m²
Rendibilitat bruta0,0 %
ContracteLlogat fins al 20XX

Desbloqueja amb el MCP de CasafariSupermercat amb inquilí, xamfrà

#### Barcelona · La Verneda

Preu d'oferta000.000 €
Superfície000 m²
Rendibilitat bruta0,0 %
ContracteLlogat fins al 20XX

Desbloqueja amb el MCP de CasafariSaló de bellesa amb inquilí

#### Barcelona · Sant Antoni

Preu d'oferta000.000 €
Superfície000 m²
Rendibilitat bruta0,0 %
ContracteLlogat fins al 20XX

Desbloqueja amb el MCP de CasafariLocal amb inquilí, 2 plantes

#### Barcelona · Sant Andreu

Preu d'oferta000.000 €
Superfície000 m²
Rendibilitat bruta0,0 %
ContracteLlogat fins al 20XX

Desbloqueja amb el MCP de Casafari

Regió 2

## Rendibilitat del lloguer a la Comunitat Valenciana
26 comarques de València i Alacant i 18 municipis de Castelló.

Les millors rendibilitats del lloguer a la Comunitat Valenciana es troben a l'interior de la província de València. Canal de Navarrés ofereix un 11,2 % i Vall d'Aiora un 10,1 %. A la costa, Xilxes (9,5 %) i Moncofa (8,3 %) a Castelló superen les grans ciutats.

València ciutat dona una rendibilitat del 6,0 %. A Alacant, la comarca de L’Alacantí ofereix un 5,9 % i la costa de Benidorm a la Marina Baixa un 5,4 %: el turisme fa pujar els preus més ràpidament que els lloguers de llarga durada. La mitjana regional se situa en el 7,2 %.

### Zones amb major rendibilitat a la Comunitat Valenciana
Canal de Navarrés
11,2 %
Vall d&#x27;Aiora
10,1 %
Xilxes
9,5 %
Plana d&#x27;Utiel
9,3 %
Los Serranos
9,0 %
Foia de Bunyol
9,0 %
La Vall d&#x27;Uixó
8,9 %
Nules
8,6 %
Moncofa
8,3 %
Onda
8,3 %

### Renda i població al voltant de les capitals de província

Mesurat al centre de cada ciutat. El centre d'Alacant és el que rep més visitants (58 % del trànsit de vianants); el de Castelló té el percentatge més baix de llars amb ingressos alts (31 %).Capital | A 10 min en cotxe | A 10 min a peu | Llars > 40.000 € | Despesa / resident | Entre 15 i 44 anys | Visitants |
València | 623.985 | 15.045 | 67 % | 31.608 € | 38 % | 38 % |
Alacant | 208.924 | 5.334 | 46 % | 23.253 € | 36 % | 58 % |
Castelló de la Plana | 158.522 | 13.227 | 31 % | 15.783 € | 37 % | 11 % |

### Totes les comarques i municipis: preus, lloguers i rendibilitats

Apartaments, d'octubre de 2025 a setembre de 2026, ordenats per rendibilitat bruta. * Mercat de lloguer molt reduït, no inclòs als rànquings.Àrea | Província | Preu per m² | Lloguer per m² | Rendibilitat bruta |
Racó d&#x27;Ademuz | Valencia | 882 € | 13 € | 17,7 % * |
Canal de Navarrés | Valencia | 752 € | 7 € | 11,2 % |
Vall d&#x27;Aiora | Valencia | 951 € | 8 € | 10,1 % |
Xilxes | Castellón | 1.770 € | 14 € | 9,5 % |
Plana d&#x27;Utiel | Valencia | 1.027 € | 8 € | 9,3 % |
Los Serranos | Valencia | 1.069 € | 8 € | 9,0 % |
Foia de Bunyol | Valencia | 1.472 € | 11 € | 9,0 % |
La Vall d&#x27;Uixó | Castellón | 1.074 € | 8 € | 8,9 % |
Nules | Castellón | 1.263 € | 9 € | 8,6 % |
Moncofa | Castellón | 2.019 € | 14 € | 8,3 % |
Onda | Castellón | 1.160 € | 8 € | 8,3 % |
Alt Vinalopó | Alicante | 909 € | 6 € | 7,9 % |
La Costera | Valencia | 1.215 € | 8 € | 7,9 % |
Ribera Alta | Valencia | 1.232 € | 8 € | 7,8 % |
Ribera Baixa | Valencia | 2.173 € | 14 € | 7,7 % |
Camp de Morvedre | Valencia | 2.029 € | 13 € | 7,7 % |
Borriana | Castellón | 1.254 € | 8 € | 7,7 % |
Almassora | Castellón | 1.267 € | 8 € | 7,6 % |
Vall d&#x27;Albaida | Valencia | 1.112 € | 7 € | 7,6 % |
Vinalopó Mitjà | Alicante | 1.117 € | 7 € | 7,5 % |
L&#x27;Alcoià | Alicante | 1.279 € | 8 € | 7,5 % |
Camp de Túria | Valencia | 1.825 € | 11 € | 7,2 % |
Comtat | Alicante | 999 € | 6 € | 7,2 % |
Vila-real | Castellón | 1.339 € | 8 € | 7,2 % |
L&#x27;Horta Sud | Valencia | 1.884 € | 11 € | 7,0 % |
Safor | Valencia | 1.893 € | 11 € | 7,0 % |
Almenara | Castellón | 1.959 € | 11 € | 6,7 % |
L&#x27;Horta Oest | Valencia | 2.189 € | 12 € | 6,6 % |
L&#x27;Horta Nord | Valencia | 2.554 € | 14 € | 6,6 % |
Benicarló | Castellón | 1.646 € | 9 € | 6,6 % |
Castelló de la Plana | Castellón | 1.697 € | 9 € | 6,4 % |
Baix Vinalopó | Alicante | 2.081 € | 11 € | 6,3 % |
Torreblanca | Castellón | 1.742 € | 9 € | 6,2 % |
València Ciudad | Valencia | 3.381 € | 17 € | 6,0 % |
Baix Segura | Alicante | 2.407 € | 12 € | 6,0 % |
L&#x27;Alacantí | Alicante | 2.628 € | 13 € | 5,9 % |
Alcalà de Xivert | Castellón | 2.246 € | 11 € | 5,9 % |
Orpesa | Castellón | 2.098 € | 10 € | 5,7 % |
Marina Baixa | Alicante | 3.341 € | 15 € | 5,4 % |
Cabanes | Castellón | 2.013 € | 9 € | 5,4 % |
Vinaròs | Castellón | 1.844 € | 8 € | 5,2 % |
Marina Alta | Alicante | 3.266 € | 13 € | 4,8 % |
Peníscola | Castellón | 2.527 € | 10 € | 4,7 % |
Benicàssim | Castellón | 3.397 € | 13 € | 4,6 % |

### Inversions amb llogater al mercat de la Comunitat Valenciana

Claro AI ha trobat 2.583 locals comercials en venda amb llogater a València i Alicante, des d'un local amb un 7 % de rendibilitat a Carolinas Altas (Alicante) fins a un local de 300 m² a prop de Russafa.

Local amb llogater

#### Alicante · Carolinas Altas

Preu d'oferta000.000 €
Superfície000 m²
Rendibilitat bruta0,0 %
Contracte de lloguerLlogater fins a 20XX

Desbloqueja-ho amb el MCP de CasafariLocal comercial amb llogater

#### València · Russafa–En Corts

Preu d'oferta000.000 €
Superfície000 m²
Rendibilitat bruta0,0 %
Contracte de lloguerLlogater fins a 20XX

Desbloqueja-ho amb el MCP de CasafariLocal comercial amb llogater

#### València · Benimàmet

Preu d'oferta000.000 €
Superfície000 m²
Rendibilitat bruta0,0 %
Contracte de lloguerLlogater fins a 20XX

Desbloqueja-ho amb el MCP de CasafariLocal comercial amb llogater, avinguda prime

#### València · Sant Francesc

Preu d'oferta000.000 €
Superfície000 m²
Rendibilitat bruta0,0 %
Contracte de lloguerLlogater fins a 20XX

Desbloqueja-ho amb el MCP de CasafariRestaurant amb llogater

#### València · El Botànic

Preu d'oferta000.000 €
Superfície000 m²
Rendibilitat bruta0,0%
Contracte de lloguerLlogater fins a 20XX

Desbloqueja-ho amb el MCP de CasafariSaló amb llogater

#### València · Trinitat

Preu d'oferta€ 000.000
Superfície000 m²
Rendibilitat bruta0,0%
Contracte de lloguerLlogater fins a 20XX

Desbloqueja-ho amb el MCP de Casafari

Regió 3

## Rendibilitat del lloguer a les Illes Balears
Quatre illes i 34 zones de Mallorca.

Les Illes Balears tenen la rendibilitat del lloguer més baixa de les tres regions. Ibiza ofereix un 5,2 %, Mallorca un 4,4 %, Menorca un 4,0 % i Formentera un 3,6 %. Els preus són els més alts d'aquest informe: 7.151 €/m² a Ibiza i 8.267 €/m² a Formentera.

A l'interior de Mallorca és on es registren les rendabilitats més altes. Sa Pobla ofereix un 7,5 % i Mancor de la Vall un 6,4 %, davant del 4,5 % de Palma i el 3,0 % d'Andratx, la zona més cara de l'illa.

### Zones amb més rendibilitat a Mallorca
Sa Pobla
7,5%
Mancor de la Vall
6,4%
Muro
6,2%
Esporles–Banyalbufar
5,9%
Lloseta
5,9%
Alcúdia
5,3%
Son Servera
5,3%
Inca
5,3%
Zona de Porreres
5,2%
Selva
5,2%

### Renda i població a l'entorn de Palma

Mesurat des del centre de Palma.Capital | A 10 min en cotxe | A 10 min a peu | Llars > 40.000 € | Despesa per resident | D'entre 15 i 44 anys | Visitants |
Palma | 287.283 | 15.337 | 66% | 28.454 € | 45% | 52% |

### Totes les zones de Mallorca: preus, lloguers i rendibilitats

Pisos, octubre de 2025 – setembre de 2026, ordenats per rendibilitat bruta. * Mercat de lloguer molt reduït, no inclòs als rànquings.Zona | Illa | Preu per m² | Lloguer per m² | Rendibilitat bruta |
Zona d'Escorca | Mallorca | 2.056 € | 17 € | 9,9% * |
Sa Pobla | Mallorca | 2.572 € | 16 € | 7,5% |
Mancor de la Vall | Mallorca | 2.994 € | 16 € | 6,4 % |
Muro | Mallorca | 2.894 € | 15 € | 6,2 % |
Esporles–Banyalbufar | Mallorca | 4.079 € | 20 € | 5,9 % |
Lloseta | Mallorca | 2.652 € | 13 € | 5,9 % |
Alcúdia | Mallorca | 4.512 € | 20 € | 5,3 % |
Son Servera | Mallorca | 4.315 € | 19 € | 5,3 % |
Inca | Mallorca | 2.960 € | 13 € | 5,3 % |
Zona de Porreres | Mallorca | 2.974 € | 13 € | 5,2 % |
Selva | Mallorca | 2.557 € | 11 € | 5,2 % |
Marratxí | Mallorca | 3.623 € | 15 € | 5,0 % |
Zona de Manacor | Mallorca | 3.423 € | 14 € | 4,9 % |
Llucmajor | Mallorca | 4.193 € | 17 € | 4,9 % |
Santa Margalida | Mallorca | 3.713 € | 15 € | 4,8 % |
Zona de Binissalem | Mallorca | 3.224 € | 13 € | 4,8 % |
Capdepera | Mallorca | 4.259 € | 17 € | 4,8 % |
Zona de Sineu | Mallorca | 3.563 € | 14 € | 4,7 % |
Zona de Felanitx | Mallorca | 3.741 € | 14 € | 4,5 % |
Palma | Mallorca | 5.375 € | 20 € | 4,5 % |
Zona de Santanyí | Mallorca | 4.881 € | 18 € | 4,4 % |
Sant Llorenç | Mallorca | 4.113 € | 15 € | 4,4 % |
Zona de Campos | Mallorca | 3.987 € | 14 € | 4,2 % |
Zona de Deià–Bunyola | Mallorca | 4.611 € | 16 € | 4,2 % |
Campanet–Búger | Mallorca | 3.486 € | 12 € | 4,1 % |
Zona de Pollença | Mallorca | 5.826 € | 20 € | 4,1 % |
Santa Maria del Camí | Mallorca | 4.716 € | 16 € | 4,1 % |
Zona de Calvià | Mallorca | 7.479 € | 25 € | 4,0 % |
Algaida | Mallorca | 3.346 € | 11 € | 3,9 % |
Zona de Ses Salines | Mallorca | 5.332 € | 17 € | 3,8 % |
Valldemossa | Mallorca | 5.186 € | 16 € | 3,7 % |
Zona d'Artà | Mallorca | 4.233 € | 13 € | 3,7 % |
Sóller | Mallorca | 6.741 € | 20 € | 3,6 % |
Andratx | Mallorca | 8.713 € | 22 € | 3,0 % |

### Inversions en rendibilitat al mercat de Palma

Claro AI ha trobat 615 locals comercials en venda a Palma que responen a un brief d'inversió en rendibilitat, com un petit local a Playa de Palma llogat fins al 2028 i un restaurant amb deu anys restants de contracte.

Local en rendibilitat

#### Palma · Playa de Palma

Preu d'oferta000.000 €
Superfície000 m²
Rendibilitat bruta0,0 %
ContracteInquilí fins al 20XX

Desbloqueja-ho amb el MCP de CasafariLocal en rendibilitat, 30 m de façana

#### Palma · Plaza de Toros

Preu d'oferta000.000 €
Superfície000 m²
Rendibilitat bruta0,0 %
ContracteInquilí fins al 20XX

Desbloqueja-ho amb el MCP de CasafariRestaurant en rendibilitat

#### Palma · Las Avenidas

Preu d'oferta000.000 €
Superfície000 m²
Rendibilitat bruta0,0 %
ContracteInquilí fins al 20XX

Desbloqueja-ho amb el MCP de CasafariLocal en xamfrà en rendibilitat

#### Palma · Rafal

Preu d'oferta000.000 €
Superfície000 m²
Rendibilitat bruta0,0 %
ContracteInquilí fins al 20XX

Desbloqueja-ho amb el MCP de CasafariLocal comercial en 3 plantes

#### Palma · Camp Redó

Preu d'oferta000.000 €
Superfície000 m²
Rendibilitat bruta0,0 %
ContracteInquilí fins al 20XX

Desbloqueja-ho amb el MCP de CasafariLocal comercial en 4 finques registrals

#### Palma · Son Oliva

Preu d'oferta000.000 €
Superfície000 m²
Rendibilitat bruta0,0 %
ContracteInquilí fins al 20XX

Desbloqueja-ho amb el MCP de Casafari

## Preguntes freqüents

### On és més alta la rendibilitat del lloguer a Catalunya?
Les comarques d&#x27;interior de Tarragona i Lleida encapçalen la llista. La Ribera d&#x27;Ebre ofereix un 11,0 % brut, mentre que el Priorat, l'Àrea de Balaguer i l'Alt Camp es situen entre el 8,4 % i el 8,6 %. La mitjana de les comarques catalanes és del 6,2 %.

### Quina és la rendibilitat bruta del lloguer a Barcelona?
Els habitatges a la comarca del Barcelonès, que inclou la ciutat de Barcelona, tenen un preu d'oferta d'uns 25 €/m² al mes de lloguer i 4.722 €/m² de compra, la qual cosa representa una rendibilitat bruta al voltant del 6,4 %.

### Quina és la rendibilitat del lloguer a la ciutat de València?
A la ciutat de València, els habitatges tenen un preu d'oferta d'uns 17 €/m² al mes de lloguer i 3.381 €/m² de compra, amb una rendibilitat bruta al voltant del 6,0 %.

### On es troben les millors rendibilitats brutes de lloguer a la Comunitat Valenciana?
L'interior de la província de València encapçala el rànquing: Canal de Navarrés ronda l'11,2 % i Vall d&#x27;Aiora el 10,1 %. A la costa, destaquen Xilxes (9,5 %) i Moncofa (8,3 %) a Castellón.

### Quines són les rendibilitats de lloguer a les Illes Balears?
La més baixa de les tres regions. Per illes: Ibiza 5,2 %, Mallorca 4,4 %, Menorca 4,0 % i Formentera 3,6 %. L'interior de Mallorca obté millors xifres, liderat per Sa Pobla amb un 7,5 %.

### Quina és la rendibilitat del lloguer a Palma de Mallorca?
Al voltant d'un 4,5 % brut: els habitatges tenen una renda d'oferta de 20 €/m² al mes i un preu de venda de 5.375 €/m².

### Com es calcula la rendibilitat bruta del lloguer?
La rendibilitat bruta del lloguer és la renda anual dividida pel preu de compra. Amb xifres d'oferta per metre quadrat: renda mensual per m² × 12 ÷ preu per m². Per exemple, 12 €/m² × 12 ÷ 2.000 €/m² = 7,2 %. No inclou despeses, desocupació ni impostos.

### Quina capital de província té la major àrea d'influència i els ingressos més alts?
València: 623.985 persones viuen a menys de 10 minuts en cotxe del seu centre. Al voltant dels centres de Barcelona i València, el 67 % de les llars guanya més de 40.000 € a l'any, seguida de Palma amb un 66 %.

### Com puc obtenir aquestes dades per a la meva zona?
Connecta els connectors MCP de Casafari a Claude. Casafari Area Insights ofereix preus d'oferta, rendes i immobles al mercat de qualsevol zona; Casafari Claro AI hi afegeix Location Intelligence i cerca locals comercials al mercat, incloent-hi inversions amb llogater.

## Metodologia

Preus i rendes. Mitjana del preu d'oferta i de la renda d'oferta per metre quadrat per a habitatges, d'octubre de 2025 a setembre de 2026, extreta de Casafari Area Insights, excloent-ne els preus extrems. Les zones corresponen a les comarques de Catalonia, Valencia i Alicante, els municipis principals de Castellón, les quatre illes Balears i les zones de Mallorca.

Rendibilitat bruta. Renda per m² × 12 ÷ preu per m². Les rendes es mostren en euros enters per metre quadrat, de manera que la rendibilitat a les zones més econòmiques inclou un arrodoniment de mig punt. Dos mercats de lloguer molt petits es mostren a les taules, però s'exclouen dels rànquings i dels titulars.

Ingressos i població. Location Intelligence de Casafari Claro AI al centre de cada capital de província: residents a 10 minuts a peu i en cotxe, trams d'ingressos familiars, poder adquisitiu i trànsit de vianants.

Immobles d'inversió. Cerques a Casafari Claro AI de locals comercials en venda descrits com a llogats a un arrendatari, realitzades el 17 d'octubre de 2026. Els detalls estan disponibles a través del MCP de Casafari.

Desenvolupat amb el MCP de Casafari

## Un brief, dos connectors

Claude ha generat aquest informe encadenant les eines de Casafari: analítica de zones per a preus i rendes, Location Intelligence per a demografia i ingressos, i immobles disponibles al mercat per a inversions.

1

### Mapes de calor d'Area Insights
Preus i rendes d'habitatges per a cada comarca, municipi i illa de tres regions.
locations_searchget_heatmap

2

### Location Intelligence de Claro AI
Residents, ingressos, poder adquisitiu i trànsit de vianants al voltant de vuit capitals de província.
claro_explain_location

3

### Cerca d'inversions de Claro AI
Locals comercials en venda amb llogater, identificats a partir de la descripció de cada immoble, amb dades d'ubicació de cada unitat.
claro_search_premises

## Consulta tots els immobles d'aquest informe
Connecta Casafari Claro AI i Casafari Area Insights a Claude i sol·licita la rendibilitat, les dades demogràfiques i les inversions de la teva zona objectiu.

Obtingues el MCP de Casafari

Casafari Research. Preus i rendes d'oferta; rendibilitat bruta abans de despeses, desocupació i impostos; no constitueix un consell d'inversió. Dades d'ubicació © col·laboradors d'OpenStreetMap quan s'indiqui.
Fotos via Wikimedia Commons: Barcelona: Txllxt TxllxT, CC BY-SA 4.0 · València: Diego Delso, CC BY-SA 3.0 · Palma: Dietmar Rabich, CC BY-SA 4.0.
